Haber Kategorileri
RSS Feed
Haberler
Jan
17
Tiger 3 İçerikleri
Gönderildi Murat ÜNAL on 17 January 2018 08:52 PM


Devamını oku »Jan
15
İş zekası ile ilgili 3 soru 3 yanıt
Gönderildi Murat ÜNAL on 15 January 2018 03:16 PM

İş zekası yatırımlarında nasıl bir kurumsal planlama ve ihtiyaç analiziyle, BT hedefiyle ilerlenmeli?  

İş zekası uygulamaları şirketlerin ERP - muhasebe alt yapısı süreçlerini sağlıklı bir şekilde tamamladıktan sonra başlamaları gereken bir süreç. Bu sürecin  ERP altyapısının sağladığı sonuçlardan beslendiğini unutmamak gerekli. Bu bağlamda şirketler öncelikle görmek istedikleri işlenmiş veri bloklarının ham hallerinin doğru ve istedikleri gibi olduğundan emin olmalılar.   

İş zekası uygulamaları, ERP kullanan şirketlerin elde ettiği verilere görsel zenginlik ve hız avantajları ile ulaşmanın en iyi yolu. Maliyetlerin kuruşlara kadar hesaplandığı, her satış fırsatının çok değerli olduğu günümüzde iş zekası, vizyonunu geliştirmek isteyen şirketler için olmazsa olmaz niteliğinde.   


İş zekâsı uygulamalarında yeni eğilimler neler?  

Yeni dünya mobil olmayı gerektiriyor. Bu bağlamda iş zekası uygulamalarının da mobil desteğe sahip olması ve her yerden ulaşılabilir olması gerekli. Bu beraberinde çeşitli güvenlik sorunlarını da doğurmakta. Bu nedenle kritik verilerin mobil hale getirilmesi ya da buluta taşınması gibi durumlarda güvenlik ön planda tutulmalı.  

 

İş zekası yatırımı şirketlere ne sağlar?  

İş zekası kullanmaya başlayan şirketler kısa bir zamanda satış, üretim stratejilerinde radikal değişiklikler yapmaya başlıyorlar. Bugüne kadar göremedikleri detay verilere çok daha hızlı ulaşabilmeleri stratejilerinde bulunan eksik ve hataları çok hızlı bir şekilde ortaya koyuyor. ERP sistemi sorunsuz çalışan şirketlerde iş zekası kullanılmaya geçilmesi çok önemli bir gereksinim. Üretim ve satış şirketlerinde en zor işlerden biri ham verileri yazılı ve sistematik bir hale getirebilmektir. Bunu zaten sağlamış bir şirketin artık iş zekasından faydalanması gerekir.    
 

İş zekası uygulamaları ile şirketler satış ve üretim bütçesi oluşturma süreçlerini çok daha verimli hale getirebilirler. Bu sayede tahminler gerçeğe daha yakın olur ve sürprizler en aza indirgenir. Ayrıca takip etmek istedikleri verileri kullanıcılar istedikleri şekilde işleyerek çeşitli raporlar üretebilir ve bunu diğer yöntemlere göre çok daha hızlı ve hatasız gerçekleştirebilirler.


Devamını oku »Jan
15
Yazılımların da bakıma ihtiyacı var
Gönderildi Murat ÜNAL on 15 January 2018 03:14 PM

Kurumsal yazılım sistemleri, ister şirkete özel tasarlanmış olsun, ister hazır paket yazılımlar olsun, zaman içinde kurumun farklılaşan iş dinamiklerine, pazardaki eğilimlere uygun olarak yeniden şekillendirilen iş yapış biçimlerine göre değişime ihtiyaç duyarlar. Bu son derece normal değişim ihtiyacını kurum içinde doğru bir şekilde tespit etmek ve gerektiği zamanda yazılım düzenlemelerinin yapılmasını sağlamak uzun zamanda operasyonel başarılara büyük katkı sağlar. Sahip olunan yazılım çözümlerinin düzenli bakımlarının yapılması ve şirket devinimine ayak uydurması da en az süreç değişimlerinin takibi kadar önemlidir. 

Kurumsal yazılım çözümleri günümüzün ileri teknolojik olanakları doğrultusunda elbette esnek temeller üzerinde inşa ediliyor. Ve şirketlerin büyümelerine / iş akış şekillerinin değişmesine göre yeniden yapılandırılabilir, esnek biçimde tasarlanıyorlar. Eğer böyle bir yazılım alt yapınız varsa sonradan yapılacak tüm geliştirme, ekleme ve farklılaştırmalar için toplam yatırım maliyetiniz de azalacak demektir.

Kurumsal yazılımın tek bir sefer satın alınacağı yönünde yaygın bir kanı var. Ne yazık ki yazılım yatırımı tek seferlik bir yatırım değil. Bu bakış açısı satın alınan yazılımın değişen dünya karşısında bir süre sonra ihtiyaçlara cevap veremez hale gelmesini  ve yazılımın bir köşeye itilerek yeni arayışlara girilmesi sonucunu doğurmakta. Bu durum, mevcut yazılıma gerekli bakım ve yeni geliştirme hizmetlerinin zamanında ve doğru bir şekilde yapılması ile kıyaslandığında şirkete daha büyük bir maliyet getirmekle beraber başarısı deneyimlenmemiş bir risk oluşturmaktadır.

Tüm bu durumlarla karşılaşmamak için yapılması gereken temel kuralları şöyle özetleyebiliriz:

  • Öncelikli olarak her şeyin başı doğru yazılım çözümünü seçmek!
  • Yazılımı şirket ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özelleştirmek, yazılımın size bu olanağı sunabiliyor olması büyük önem taşıyor.
  • Temin edilen yazılımın yıllık bakım anlaşmalarını detaylı bir şekilde inceleyerek ihtiyaca uygun bir hizmet anlaşması yapmalısınız.
  • En az yıllık periyotlar ile iş süreçlerinin yeniden analiz edilmesini sağlayarak gerekli değişimleri yazılım üzerinde sağlamalısınız.
  • Yazılımın gerektirdiği donanım, network ve güvenlik gereksinimlerini periyodik olarak sınamalı ve gerekli önlemleri almalısınız.

Tüm bu kurallar başlangıçta düzenli bir maliyete neden olsa da, uzun vadede şirket menfaatleri açısından çok daha karlı bir duruma dönüşecektir.


Devamını oku »
Destek Masası Yazılımı